23. marec 2010

ubuntu

Pred meseci sem bil primoran na prenosnik namestit linux operacijski sistem. Saj mi ni bilo hudo, ampak nisem ga bil navajen. Sem pa pred leti vsake toliko časa malo eksperimentiral z raznimi distibucijami, a nad vsemi obupal. Delo ni bilo tako enostavno, kot z Windows os.

Namestil sem distribucijo Ubuntu 9.10 in bil z njo zadovoljen, delalo je vse, kakšnih težav z delom na njem nisem imel, ... Tako da sem bil kar zadovoljen. Sicer tako zadovoljen, da sem premišljeval ali bi na novem rač, ki sem ga nameraval kupiti, obdržal Win 7 os, ali bi namestil Ubuntu. In ko sem v roke prejel čisto nov prenosnik so se moje težave šele začele.

Najprej sem zaradi enega butastega razloga zbrisal Win 7 in namestil Ubuntu 9.10 čez celoten disk. In ker je pri meni prva namestitev začasna, dokler ne poštimam vsega kot je treba. Ker se rad igram z nastavitvami. No na začetku je zgledalo obetavno. Namestil sem brezično omrežje, usposobil zvok in kot bi rekel sem bil na konju. Super. Na žalost se je kmalu pokazalo da ni tako. Namreč moj os ni hotel spraviti rač v stanje spanja in se ni hotel zbuditi s stnja hibernacije. Meni dokaj ključne stvari pri računalnikih. Saj se dostikrat odpravim od rač za pol ure in v tem času želim da ne dela nič in porabi čimmanj energije. :)

Posledica je bila, da sem poskušal z namestitvijo Kbuntu 64 bitne različice. Ta je bila še slabša, sploh mi ni pustilo, da bi spreminjal nastavitve česarkoli. Zato je imela ta različica zelo kratko življensko dobo, 4h.
Naslednja na vrsti je bila ubuntu 64 bitna. Kaj bi rekel o tem, nič. Saj se na zunaj ne razlikuje od 32 bitne verzije. A kaj ko sem se v tistih 4. urah Kbuntuja tako nalezel KDE namizja, da sem ga dodatno namestil. In sedaj sem v KDE-ju lahko vse namestil in dostopal do vseh sistemskih namestitev :).

a stare pomankljivosti so še vedno ostale, spanje in hibernacija. Tega pa ne znam in ne znam odpravit. kljub obsežnemu iskanju po internetu ne najdem kakšne ideje o rešitvi.
Imam pa sedaj novo težavo. Imenuje se zvok. Pred dnevi mi je lepo igral in enkrat vžgem računalnik in pogruntam, da zvoka ni več. Testiram vse, in ga ni. Poskušam razne stare trike, nič. najbolj me jezi, da je zvok kar zmanjkal. in se bojim, da če ga usposobim, da bo čez par dni spet izginil.

Pa pravijo, da je linux bolj enostaven in bolj prisrčen. Počasi začenjam dvomiti v to. Pri Win XP se mi kaj takega ni zgodilo. Je pa res, da sem včasih namestil tudi 3. krat sistem, da sem dobil prav delujočo konfiguracijo, a od takrat naprej sme imel mir. Razen občasne zmrzali, a to resetiraš in dela spet normalno.

zaenkrat je odločitev taka, da bom poskušal dobiti ustrezno vertijo Win 7, saj imam licenčni ključ, in potem namestit oba sistema. Vprašanje je samo ali kot vzporedna sistema ali kot enega virtualnega. :)
Upam, da ne bo noben reku da si nejki zmišlamav. :)

Ni komentarjev:

Objavite komentar